Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 23:57

Polsko - niemieckie forum literackie UNRAST w Berlinie

Polacy stanowią w Berlinie trzecią pod względem liczebności, po Niemcach i Turkach, grupę etniczną. Jak mówią niektórzy, Berlin to nieformalna kulturalna stolica Polski.
Polsko - niemieckie forum literackie UNRAST w Berlinie

Autor: Dorota Fischer

Tu odbywają się koncerty polskich orkiestr, solistów i zespołów muzycznych, tu można obejrzeć spektakle polskich teatrów, pójść na polski film, w polskiej księgarni kupić polskie książki. Na ulicach słychać język polski. Już pod koniec XIX wieku Stanisław Przybyszewski zwspólnie z malarzem Edwardem Munchem szukali natchnienia w berlińskich kawiarniach. Polskie ślady w niemieckiej stolicy znaleźć można na każdym kroku. Tak, jak łatwo daje się przedstawić siebie i swój kraj za pomocą muzyki, czy też sztuki wizualnej, trudniej jest zaprezentować się literacko. Do tego potrzebna jest znajomość języka. Chociaż w Berlinie na Kreuzbergu działa polska księgarnia oferująca książki przetłumaczone na język niemiecki, to polska literatura nie jest zbyt popularna w niemieckiej strefie językowej.

Tym bardziej potrzebna okazała się inicjatywa Berlińskiej Akcji Literackiej zorganizowania prezentacji polskiej literatury, a właściwie jednego z jej gatunków, bardzo popularnego w Polsce, a mało rozpowszechnionego w Niemczech – reportażu literackiego. Ojcem reportażu literackiego jest znany także wśród niemieckich czytelników Ryszard Kapuściński. Ale mamy jego wspaniałych następców, których książki, znane i chętnie czytane w Polsce, czekają na przetłumaczenie i rozpowszechnienie na niemieckim rynku wydawniczym.

W niemiecko – polskim forum literackim Unrast wzięło udział 53 pisarzy, poetów, tłumaczy, dziennikarzy i animatorów kultury. Przez 5 dni, od 14. do 18. listopada 20121 można było uczestniczyć w dyskusjach nt. pisania reportaży, gromadzenia materiału, poszukiwania własnych korzeni. Autorzy i tłumacze niemieccy i polscy dyskutowali o roli reportażu w dzisiejszych, niespokojnych czasach. Bo UNRAST to nie tylko niemiecki tytuł powieści Olgi Tokarczuk Bieguni. To słowo oznaczające niepokój. Tak mocno dominujący obecne życie.

Kuratorką forum była dziennikarka, publicystka i pisarka, Dorota Danielewicz.

Radio PoloNews zaprasza na relację z tego wydarzenia.

Dorota Fischer

Link do relacji radiowej: https://cba.fro.at/536671


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacob DammasTreść komentarza: Han knyttede Polen og Danmark sammen – han vil være savnet!Data dodania komentarza: 12.01.2025, 18:55Źródło komentarza: Odszedł Roman Śmigielski – wybitny działacz polonijny i orędownik wolnościAutor komentarza: Livia WojtasikTreść komentarza: Mój wujek był najlepszy i wszyscy za nim tęsknimy. Niech odpoczywa w spokoju. Kocham cie wujekData dodania komentarza: 24.12.2024, 02:29Źródło komentarza: Odszedł Roman Śmigielski – wybitny działacz polonijny i orędownik wolności A Autor komentarza: anna-maria_navasTreść komentarza: Z wielką radością zobaczę znowu miłe znajome twarze dziennikarzy polonijnych. Ania z Miami Data dodania komentarza: 31.07.2023, 15:23Źródło komentarza: ZAPISY - VI Światowe Forum Mediów PolonijnychAutor komentarza: Tetiana PetrowskaTreść komentarza: 1. Tetiana Petrowska - czasopismo Tęcza Żytomierszczyzny 2. Olga Kolesowa - TV Polacy ŻytomierszczyznyData dodania komentarza: 29.07.2023, 13:57Źródło komentarza: ZAPISY - VI Światowe Forum Mediów PolonijnychAutor komentarza: Yvette Poplawska Treść komentarza: Dziekuje za Zaproszenie do VI Światowego Forum Mediów Polonijnych 2023. Data dodania komentarza: 26.07.2023, 21:05Źródło komentarza: ZAPISY - VI Światowe Forum Mediów PolonijnychAutor komentarza: Bogumila FilipTreść komentarza: Pozdrawiam serdecznie! Data dodania komentarza: 25.07.2023, 21:23Źródło komentarza: ZAPISY - VI Światowe Forum Mediów Polonijnych