Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 08:34

Senacka decyzja w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Komunikat prasowy Senatu RP i stanowisko ŚSMP
  • Źródło: Senat RP
Senacka decyzja w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Autor: Senat RP


Andrzej Poczybut to dziennikarz i aktywista na rzecz polskiej mniejszości na Białorusi. 
W 2021 roku Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych uhonorowało jego pracę nagrodą "Za Wolność Słowa"

Obecnie Andrzej znajduje się w więzieniu i jest prześladowany z powodu swojej uczciwej pracy dziennikarskiej. Stowarzyszenie od trzech lat aktywnie stara się zwrócić uwagę na sytuację naszego kolegi. Wysyłaliśmy pisma do szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz innych światowych instytucji, aby zwrócić uwagę na jego sytuację i wzywać do działań na rzecz jego uwolnienia. 
 

Wierzymy, że któregoś dnia Andrzej będzie mógł osobiście odebrać przyznana mu statuetkę, dlatego też z wielką radością przyjęliśmy uchwałę Senatu w jego sprawie z dnia 20 marca 2024 r. 

„Od pierwszego dnia nasza społeczność apeluje i żąda od władz białoruskich natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Nie może być tak, że łamane są prawa człowieka, że człowiek, który ma odwagę mówić o wolności, godności, swoim pochodzeniu jest wsadzany do więzienia. Apelujemy o jak najszybsze uwolnienie Andrzeja Poczobuta, a jednocześnie wspieramy wszystkich Polaków na Białorusi. Apelujemy także do społeczności międzynarodowej, aby solidarnie upominała się o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Tylko solidarnie możemy wpłynąć na reżim Łukaszenki” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska na briefingu prasowym po przyjęciu przez Senat uchwały ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi.
 

foto: SEJM RP
foto: SEJM RP

„Chcielibyśmy podziękować za przyjęcie dzisiejszej uchwały w sytuacji, kiedy nasz kolega, jeden z liderów naszej organizacji Andrzej Poczobut, od 3 lat znajduje się w więzieniu w nieludzkich warunkach. W sytuacji, kiedy od 4 lat na Białorusi panują totalne represje i nie ma żadnej wolności, nie można normalnie funkcjonować i działać, staramy się wszelkimi sposobami szukać możliwości uwolnienia naszego kolegi. Dlatego przyjęcie takich uchwał jest szczególnie ważne i mamy wielką nadzieję, że to wszystko przyspieszy dzień, kiedy Andrzej Poczobut będzie na wolności - zapewnił wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

Senat jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Za głosowało 82 senatorów, nikt nie głosował przeciw, ani się nie wstrzymał od głosu.

 

foto: SEJM RP

Senatorowie przypomnieli w uchwale, że 25 marca 2024 r. miną 3 lata od uwięzienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Za działania w obronie polskości i wolnego słowa reżim Aleksandra Łukaszenki skazał go na 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. „Senat RP z całą mocą potępia ten haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych i żąda od władz białoruskich niezwłocznego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Senat RP wyraża najwyższe uznanie dla niezłomnej walki Andrzeja Poczobuta o prawo do polskości i wolności na Białorusi. Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie” – podkreślili senatorowie.

Senatorowie potępili także likwidację szkół polskich, szykanowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi, profanację i niszczenie polskich miejsc pamięci. Uznali te działania za nieprzyjazne wobec Polski, łamiące reguły prawa międzynarodowego oraz umowy dwustronne między Polską a Białorusią. Zwrócili się do polskiego rządu, Parlamentu Europejskiego, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata oraz międzynarodowych instytucji obrony praw człowieka o wzmocnienie działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich bezprawnie uwięzionych na Białorusi, a także wskazali na potrzebę zaostrzenia sankcji wobec funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki.

foto: SEJM RP

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze