Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:31

Mieszko I protoplastą królowej Elżbiety II

Niedawno świat pożegnał najdłużej panującego monarchę na świecie - Elżbietę II (*). Elżbieta II była władcą z dynastii Windsorów, spokrewnioną z poprzednimi dynastiami na tronie angielskim. I tak kolejno: z dynastią Hanowerską, Stuartami, Yorkami, Lancasterami, Plantagenetami aż do Wilhelma Zdobywcy czyli Normanami.
  • Źródło: Kwartalnik Polonia Nowa - Szwecja
Mieszko I  protoplastą  królowej  Elżbiety II

Mało znanym faktem jest to, że była spokrewniona z Jagiellonami i Piastami. Można przyjąć, że poprzez pokrewieństwo z pierwszym władcą Polski księciem Mieszkiem I, była jednym ze współczesnych monarchów, którzy są spokrewnieni z polskimi liniami dynastycznymi. Pokrewieństwo to ma miejsce dlatego, że książęta i księżne z dynastii Piastów wchodzili na przestrzeni wieków w mariaże z przedstawicielami europejskich domów panujących. To samo dotyczyło drugiej dynastii władców Polski - Jagiellonów.

Wracając do polskich koneksji królowej Elżbiety II, to jej przodkami w 17. pokoleniu byli Kazimierz Jagiellończyk - linia piastowsko-jagiellońska i jego żona Elżbieta Rakuszanka linia piastowsko-habsburska. W 18. pokoleniu jej przodkiem był Władysław Jagiełło, który poprzez swoją matkę Juliannę Twerską, babkę Anastazję Halicką i prababkę Eufemię Kujawską był spokrewniony z Piastami. W 22. pokoleniu przodkiem Elżbiety II był Kazimierz Wielki, w 23. Władysław Łokietek. W 25. pokoleniu jej przodkiem był książę Konrad Mazowiecki, a w 31. Bolesław Chrobry. 

Elżbieta II była pra, pra, pra, ... prawnuczką w 32. pokoleniu wymienionego wcześniej księcia Mieszka I. (**)

Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje całej liczby rodów, z którymi spokrewniona jest Elżbieta II. Dla porządku należałoby wymienić Wittelsbachów, czy Hohenzolernów, z którymi pokrewieństwo łączy również Piastów i Jagiellonów. (**)

Wspomniałem na początku artykułu, że Elżbieta II pochodzi z dynastii Windsorów. Jej dziadek Jerzy V po wybuchu I Wojny Światowej zmienił nazwę dynastii Coburg na Windsor. Podobnie postąpiła angielska gałąź rodziny Battenbergów zmieniając nazwisko na angielsko brzmiące Mountbatten.
Z tej rodziny wywodzi się zmarły w 2021 roku książę Filip, mąż Elżbiety II, ojciec Karola III. Początki rodziny Battenbergów ściśle wiążą się z polską hrabiną Julią Hauke. 

Na koniec pozostaje zapytać, czy wraz z koronacją Karola III będzie miała miejsce kolejna zmiana nazwy dynastii z Windsor na Mountbatten, jak to miało miejsce, kiedy po Wiktorii Hano-werskiej na tronie Anglii zajął miejsce jej syn Edward VI Coburg?

(*) Najdłużej de facto panującym władcą, bo aż 72 lata, był Ludwik XIV, który został królem w wieku 4 lat i 8 miesięcy. Jednak dopiero w wieku 22 lat zaczął sprawować samodzielne rządy.

(**) Na przełomie tego i przyszłego roku ma nastąpić inauguracja strony www, gdzie będzie można zapoznać się ze szczegółami koneksji wymienionymi w artykule.

Tekst: TOMASZ ANDRZEJ KWIECIŃSKI

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze