Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:47

V Światowe Forum Mediów Polonijnych 2022 r. w Lublinie

24 października br. odbyło się V Światowe Forum Mediów Polonijnych w Lublinie w formie hybrydowej. Część prelegentów i uczestników była w studiu na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, część podłączona online.
V Światowe Forum Mediów Polonijnych 2022 r. w Lublinie

Tegoroczne Forum było dziewiątym z kolei, pierwsze cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych, a w 2018 roku Forum przyjęło po raz pierwszy formułę spotkania światowego. Do 2019 roku Fora odbywały sie w formule stacjonarnej, w różnych miastach Polski. Pandemia sprawiła, że w ubiegłych dwóch latach Forum przeniosło się na platformę komunikacyjną. W tym roku zrobiliśmy wstępny krok do nor-malności spotykając się w części stacjonarnie, w części online. Wszyscy tęsknimy za spotkaniem stacjonarnym, zarówno ze względu na możliwość zapewnienia wysokiego poziomu szkoleń i warsztatów podczas Forum, jak i ze względu na integracyjne walory spotkań face-to-face.

Organizatorami Forum było Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji i Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych reprezentowane przez prezeskę Teresę Sygnarek oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych reprezentowana przez prezydenta Tadeusza Pilata.

W tegorocznym Forum udział wzięło 89 osób z krajów europejskich oraz USA i Australii. Tematem Forum było „Media w sytuacjach kryzysowych”, a prelekcje wygłosili wykładowcy z Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

  

Dla mediów polonijnych ważne jest posiadanie stałej, wspólnej platformy spotkań, którą zapewniają im organizowane corocznie Fora Mediów, oraz założone w 2019 roku z inicjatywy uczestników Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, zrzeszające dziennikarzy, redaktorów, fotoreporterów i niezależnych dziennikarzy pracujących dla mediów polonijnych.

W ciężkich czasach pandemii pozyskaliśmy wspaniałych partnerów: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej, Grupę TipMedia oraz Fundację Bona Notitia. Dzięki tym partnerom mogliśmy kontynuować Fora Mediów w okresie pandemii, a obecnie ta współpraca nabiera nowych, jeszcze bardziej wartosciowych wymiarów. Dodatkowo przyłączają się nowi partnerzy, m.in. Fundacja Polska360 czy Animatorzy Dobrego Wizerunku Polski w Europie w Instytucie Myśli Schumana.

Dziennikarze polonijni mieli szansę wysłuchać niezwykle wartościowych prelekcji, m.in. „Cena repporterstwa wojennego” dr hab. Magdaleny Piechoty z Katedry Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej; „Trauma dziennikarzy relacjomujących dramatyczne wydarzenia” dr hab. Magdaleny Hodalskiej z Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego; „śKryzys - topos medialnych opowieści” dr Elżbiety Pawlak-Hejno z Katedry Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej; „Etyczne ramy komuniko-wania medialnego w sytuacjach zagrożeń i kryzysów” dr hab. Katarzyny Drąg i ks. prof. Michała Drożdża z Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Maria Pyż, redaktor naczelna Radia Lwów przedstawiła sytuację mediów w Ukrainie, a Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl opowiedział o mediach w białoruskim reżimie.  Sytuację mediów w Rosji omówił Sergiusz Leończyk, dr hab. z instytutu Historii UPH, a Waldemar Biniecki, redaktor na-czelny Kuryera Polskiego przedstawił rolę mediów polonijnych
w USA.

  

Uczestnicy przyjęli odzew w sprawie uwięzionego przez reżim białoruski dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz rezolucję w sprawie Białorusi, Ukrainy i Litwy. Odezwa ta w języku polskim i angielskim została rozesłana do wszystkich mediów polonijnych na świecie z prośbą o rozpowszechnianie jej zarówno w mediach polonijnych, jak i zagranicznych oraz o wystosowanie jej do ministerstw spraw zagranicznych krajów zamieszkania.

Uczestnicy tegorocznego Forum zgłosili wniosek z prośbą o kontynuowanie Forów Mediów Polonijnych w formie stacjonarnych spotkań, tak jak to miało miejsce w latach 2014 – 2019.

Tekst:  TERESA SYGNAREK

 

 

 

https://static.ssmp.eu/data/wysiwig/V__SFMP/V_SFMP_relacja_w_piśmie_Rodacy.png

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze