POLONIJNE ŚWIĘTO
Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, o czym nie trzeba nikog przekonywać, jest największym świętem Rodaków mieszkających na obczyźnie. Tak było od 1929 roku, kiedy to 98 delegatów z 18 krajów oraz Wolnego Miasta Gdańska zainaugurowało tradycję spotkania i wspólnej pracy nad kształtem i kierunkami działalności polonijnej. To wówczas powołano Radę Organizacyjną Polaków za Granicą, której kontynuatorami był kolejno Światowy Związek Polaków z Zagranicy (Światpol), Rada Koordynacyjna Polonii Wolnego Świata i wreszcie Rada Polonii Świata.
Doceniając trud budowania wspólnoty Polaków poza granicami Prezydent RP Andrzej Duda, na spotkaniu z delegatami w Pałacu Prezydenckim, powiedział m.in. – Dziękuję Wam za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To bardzo wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło.
Podczas Zjazdu delegaci uczestniczyli m.in. w sesji inauguracyjnej w Sejmie RP oraz w sesji plenarnej „Kraj - Emigracja - Wspólnota wartości i działań" w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych zostało uhonorowane Odznaką za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze