Obchody rozpoczęły się konferencją, która była okazją do refleksji nad przyszłością mediów polonijnych.
W pierwszym panelu moderowanym przez redaktor naczelną miesięcznika Zwrot Halinę Szczotkę, udział wzięli:
Teresa Sygnarek, prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych
Rajmund Klonowski, prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie
Juliusz Szymczak-Gałkowski, wiceprezes Zarządu Fundacji Pomoc Polaków na Wschodzie
Tomasz Wolff, redaktor naczelny gazety „Głos”.
Paneliści poruszyli wiele wątków, m.in. podział mediów na Wschód i Zachód i jak ten podział rozwiązać poprzez współpracę i partnerstwo tych mediów oraz kwestię nomenklatury media polonijne a media polskie poza granicami kraju.
Wiele uwagi poświęcono przyszłości mediów polonijnych czyli pozyskiwanie młodych adeptów pracy dziennikarstwa polonijnego.
Inny ciekawy panel poruszał kwestię przyszłość mediów w obliczu fake newsów i sztucznej inteligencji. Problem omówiła Eva Klusova, specjalistka ds. mediów, dezinformacji i edukacji medialnej.
Media społecznościowe są „dobrym” medium do przekazu do informacji śmieciowych, a także do prowadzenia wojny hybrydowej, czyli długoterminowych i systematycznych ataków polegających na osłabianiu przeciwnika przez obywateli/użytkowników mediów społecznościowych. Szczególnie niebezpieczny jest TikTok, którego wpisy i filmiki są dalej udostępniane na youtube i facebooku.
Problemem są także algorytmy, które narzucają wyświetlane wiadomości.
Podczas uroczystości jubileuszowych Teresa Sygnarek przekazała od Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych na ręce redaktor naczelnej Zwrot okolicznościową statuetkę i dyplom życząc redakcji kolejnych lat owocnej działalności, niesłabnącego zapału do pracy i wielu sukcesów.
Napisz komentarz
Komentarze