Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:05

Będzie las?

Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las
Będzie las?

Lasy mają duży potencjał, by przyczynić się do dobrych rozwiązań klimatycznych. Najbardziej aktualnym problemem jest zatrzymanie emisji dwutlenku węgla z kopalnianych źródeł energii. Las wiąże dwutlenek węgla w drzewach, oczyszcza powietrze ze szkodliwych cząstek i pomaga regulować temperaturę gleby. Jeden hektar lasu iglastego w ciągu 60 lat wiąże 440 ton CO2. Odpowiednio las bukowy wiąże 400 ton, a las dębowy 340 ton. Lasy działają jak odkurzacz, który wyciąga CO2 z atmosfery. Drzewa do wzrostu potrzebują CO2, światła słonecznego i wody. Gdy CO2  jest wchłaniany przez drzewa, przekształca się w celulozę, więc drzewo rośnie, i w tlen, który jest uwalniany do atmosfery. Proces ten jest nazywany fotosyntezą. Dlatego lasy mogą pomóc rozwiązać problemy klimatyczne na świecie - uznali eksperci z Panelu Klimatycznego ONZ, IPCC, w opublikowanym w 2018 r. raporcie.

 

W Danii lasy zajmują 14% powierzchni kraju. Duński parlament - Folketing w 1989 r. uchwalił, że do roku 2100 powierzchnia lasów ma zajmować 25%. Aby osiągnąć ten cel należy co roku sadzić 5.500 hektarów lasów. Odpowiada to powierzchni 10.000 boisk piłkarskich. Naukowcy obliczyli, że obecnie w Danii lasy magazynują 140 milionów ton CO2. Jest to cała duńska emisja CO2 w przeciągu 2 lat.

 

Do 20 procent wzrostu CO2 w atmosferze jest spowodowane wycinką lasów. Innymi słowy - poprzez odtworzenie wyciętych lasów 20 procent problemu klimatycznego zostałoby rozwiązane. Aż 15 procent całkowitego obciążenia klimatycznego spowodowane jest dzisiaj przez materiały budowlane. Dlatego potencjał zmniejszenia emisji jest duży, jeśli np. wymieni się beton na drewno.

 

W Danii co roku wycina się około 3,6 miliona metrów sześciennych drewna. 58% z tego wykorzystywane jest do wytwarzania energii w elektrowniach i na drewno opałowe. Z reszty (42%) produkuje się meble, materiały budowlane i papier. Sadzi się więcej lasów niż wynosi wycinka. 58% duńskich lasów to lasy liściaste, a 42% to lasy iglaste.

 

W najbliższym czasie w Danii zostanie posadzonych niemal milion drzew dzięki telewizyjnej zbiórce. Łącznie w charytatywnej akcji na szczytny cel zebrano kwotę odpowiadającą 2,4 mln euro. Zbiórka pieniędzy odbywała się podczas telethonu, czyli publicznej akcji charytatywnej, podczas której pozyskuje się fundusze na różne cele. Duńska telewizja TV2 po raz pierwszy emitowała na żywo licytację, która trwała dwie i pół godziny.

 

To pozytywny sposób, żeby zainspirować ludzi, pokazać, jak można w inny sposób, małymi działaniami zmierzyć się z klimatycznym kryzysem - powiedział Kim Nielsen, założyciel fundacji „Growing Trees Network Foundation”. To ekscytujące, że duńska telewizja TV2 po raz pierwszy pokazała charytatywną zbiórkę przeznaczoną na poprawę klimatu.

 

I choć zebrano nieco mniej środków niż zamierzano, i drzew zostanie posadzonych nieco mniej, bo prawie milion (a dokładnie 914.233 drzewa), to jest to dobry wzór dla innych, żeby aktywnie włączyć się w ochronę naszej planety.

 

Relacjonowana przez telewizję zbiórka odbywała się w Gisselfeld Klosters Skove na Zelandii, godzinę jazdy samochodem na południe od Kopenhagi. Jest to las w rejonie starego klasztoru. Wiosną oddano tam do użytku wieżę widokową w postaci spiralnie wijącego się drewnianego podestu w ażurowej konstrukcji o kształcie klepsydry. Zbudowana przez duńską pracownię projektową wieża ma 45 m wysokości, a z podestu długiego na 900 m można podziwiać wierzchołki drzew i malowniczą okolicę ze wzgórzami i jeziorkami.

 

 

Roman Śmigielski, Dania

Informator Polski nr 107, 2019


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze