BOGUMIŁA FILIP, AUSTRALIA
Działaczka społeczna, redaktorka portalu „Obiektyw Polonijny”,
założycielka, dyrektorka i reżyserka Teatru Muzycznego,
członkini Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych
Bogusiu, powiedz jak to się stało, że zdecydowałaś się na życie na emigracji?
W Australii przebywam od 1994 roku, dołączając jako ostatnia do mojej rodziny. Na emigracji skupiłam się głównie na działalności związanej z Polonią, od początku był i jest to dla mnie priorytet. Uważam, że wspieranie się nawzajem na obczyźnie jest niezwykle istotne.
Na co dzień zajmuję się organizacją działalności zespołów muzycznych, inscenizacjami teatralnymi oraz fotografią. Jestem dyrektorem w Teatrze Muzycznym. Cieszę się, że mogę przyczynić się do promowania kultury polskiej i tworzenia silnych więzi społecznych w tym przyjaznym dla nas kraju. Jestem dumna z bogatego dorobku, który udało mi się osiągnąć w kręgach polonijnych.
Australia podoba mi się nie tylko ze względu na piękno krajobrazów, ale także ze względu na serdeczność ludzi. Uśmiechnięci mieszkańcy tworzą wyjątkową atmosferę.
Powiedz jakie są największe wyzwania i ograniczenia, z jakimi spotykają się polskie kobiety w Australii? Czy polskie pochodzenie pomaga w odnoszeniu sukcesu za granicą, czy też stanowi przeszkodę?
Głównym wyzwaniem jest opanowanie języka angielskiego, brak jego znajomości jest kluczowym ograniczeniem. Jednakże, po zdobyciu tej umiejętności, nasi rodacy odnoszą sukcesy w różnorodnych dziedzinach. Pochodzenie polskie nie jest ani atutem, ani przeszkodą dla osiągnięć.
Jakie działania podejmujesz, aby podtrzymać więzi z krajem ojczystym i polskością? Czy interesujesz się bieżącymi wydarzeniami w Polsce?
Nigdy nie zapomnimy naszego ojczystego języka polskiego i zawsze na bieżąco śledzimy wydarzenia w Polsce. Regularnie odwiedzam Polskę, zazwyczaj co roku. Jednym słowem - polskość stanowi dla nas niezmiernie istotny element tożsamości mojej rodziny.
W jaki sposób powinno być przekazywane dziedzictwo kulturowe i język polski dzieciom? Czy widzisz ważność zachowania polskich tradycji w rodzinach polonijnych?
Ogromne znaczenie przywiązywane jest do przekazywania dziedzictwa kulturowego i języka polskiego naszym dzieciom, które, choć urodzone w Australii, aktywnie uczestniczą w polonijnych wydarzeniach. Wspólnie z innymi rodzinami polonijnymi dbamy o zachowanie tożsamości narodowej, celebrując tradycyjne polskie święta oraz uczestnicząc w różnorodnych uroczystościach związanych z naszą historią.
To dla nas nie tylko sposób na utrzymanie żywej więzi z Ojczyzną, ale także na budowanie wspólnoty, w której nasze dzieci mogą rozwijać poczucie tożsamości i dumy z polskiego dziedzictwa. Pomimo odległości od Polski, starannie przechowujemy i przekazujemy kolejnym pokoleniom naszą bogatą kulturę, tworząc most łączący nas z krajem. W ten sposób, nawet w odległym zakątku Australii, polskość jest dla nas nieodłącznym elementem naszego życia.
Jakie przesłanie mogłabyś przekazać tym, którzy zastanawiają się nad emigracją?
Często, gdy ludzie myślą o Australii, pierwszą myślą jest konieczność nauki języka angielskiego.
Niech Cię to nie zaskakuje – to zrozumiałe, że jest to kluczowa umiejętność w nowym otoczeniu.
Niemniej jednak, w naszych społecznościach polskich zawsze znajdziesz serdeczne przyjęcie i wsparcie. Nasze kluby to nie tylko miejsca, gdzie celebrujemy polską kulturę, ale również miejsca do nawiązywania nowych przyjaźni i dzielenia się doświadczeniem życia w Australii.
Odkryjesz, że Polonia australijska jest jak wielka rodzina, gotowa wesprzeć Cię w adaptacji w nowym środowisku. Niech więc myśl o nauce angielskiego stanie się jednym z wielu fascynujących etapów Twojej przygody w Australii. Pamiętaj również, że możesz zawsze liczyć na życzliwość członków naszych polskich klubów, którzy będą dla Ciebie nieocenionym wsparciem.
Napisz komentarz
Komentarze